Sytě modrou má jen lapis lazuli
Lapis lazuli dodává šperkům velmi zvláštní přívlastek a zejména nezvykle sytě modrou barvu. Drahokam nese název složený ze tří slov – latinského, arabského a perského původu – a znamená MODRÁ, NEBE A KÁMEN. A takto se i používá: jako modrý dekorace do prstenů a náušnic, jako kámen tvarovaný do kuliček pro tvorbu náramků a jako nebe...
...proč nebe?
Protože jeho barva připomínající nesmrtelnou námořnickou modř je božsky nebeská a přitažlivá. Je hitem mezi předními návrháři (kreativní ředitelka C. P. Philo do ní obléká své modelky, C. Klein ji obtiskl do kůže a génius mezi návrháři J. P. Gautier ji vkládá snad do každé své kolekce). Je chic navzdory všem módním pověrám. Do této módní barvy se můžete zahalit celá, nebo razit minimalismus – vybrat jeden tmavě modrý kousek a nechat ho konat své!
Je univerzální
Sytá modř padne blondýnkám, brunetkám i zrzkám. Nemyslíme ovšem námořnický styl, ale samotnou modrou barvu vloženou do náramku, náhrdelníku i náušnic. Je krásná, elegantní, vhodná na slavnosti i svatbu (pro nevěstu jako doplňková barva k bílým šatům). Modrá není totiž tak kontrastní a smutná jako černá. S modrými doplňky oživíte interiér, s modrou kabelkou a šperky můžete směle do společnosti, do práce i na pláž. Není se čeho bát.
Veterán mezi vzácnými kameny
Lapis lazuli se používal na výrobu šperků už v pravěku. Ve středověku se jeho pigment dával do malířských barev a textilu. Zdobily se jím kostely i královské paláce. Symbolizoval planetu Jupiter. Dnes se kámen brousí do šperků ve tvaru oválu, srdce, vločky, osmiúhelníku, lichoběžníku či kabošonu (do kulata s rovnou dolní plochou). Z velkých drahokamů se tesají sochy, vázy a doplňky do interiérů. Těží se v Afghánistánu (už od 7. st. př. n. l.), Pákistánu, Barmě, ale i na Sibiři, v USA, Kanadě a Chile.
Nejznámější lapis lazuli na světě pochází z dob starověkého Egypta, protože zdobí společně se žlutým zlatem posmrtnou masku krále Tutanchamona. Toto výsostní postavení mezi vzácnými kameny si udržuje drahokam stále: kombinuje se nejčastěji s diamanty a 14- a vícekarátovým zlatem v designově velmi drahých špercích. I když sám o sobě nepatří mezi nejdražší drahokamy, jeho cena stoupá spolu s užitými komponenty. Kromě náhrdelníků, náušnic a náramků se objevuje také v pánském doplňku: lapisový manžetový knoflíček je znamením vysokého stylu.
Co umí lapis v náramku?
Vložíte-li lapis lazuli do jakéhokoli šperku, který nosíte, naučí vás tento kámen slova naslouchat druhým a dobře komunikovat. Sytě modrý drahokam vyrovnává nálady, prohlubuje mezilidské vztahy a vede k jasnému a srozumitelnému vyjadřování.