Stopa, kterou v Čechách zanechal Swarovski

04. 06. 2020

Ikonická labuť z blyštivého křišťálu Swarovski

Muž jménem Daniel Swarovski se narodil v Čechách a zanechal tu silnou stopu v dějinách šperkařství. Od skleněných perel se dostal až k ručně broušenému sklu, které svou září oslnilo celý svět. Dnes jsou křišťály Swarovski výrazem prestiže a zárukou kvality. Jak by také ne, když jsou to...

NEJTŘPYTIVĚJŠÍ KŘIŠŤÁLY NA SVĚTĚ!

Legenda se počíná roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, kde se Swarovski narodil. Vyučil se uměleckým sklářem a od mládí pracoval v továrně svých rodičů. Po nějaké době odešel do Paříže a Vídně. Ve Vídni doško k setkání s Františkem Křižíkem, jenž byl pro něj velkou inspirací. Tyto zkušenosti a důležitá setkání vedly k legendárním krystalům. Tradiční sklářskou výrobu proměnil tento nadaný sklář doslova v umění. Své ručně broušené sklo pak používal na bižuterii a kříšťálové lustry.

Z Čech až do Tyrol

Protože ruční broušení skla bylo zdlouhavé a drahé, pomýšlel Swarovski na výrobu stroje. Ten spatřil světlo světa až v roce 1892. Byl zkonstruován a patentován v Čechách, ovšem až po téměř desetiletém pobytu Swarovského v zahraničí, kde sbíral cenné zkušenosti a nápady. Vzkvétající výroba a obroský obrat si žádají více energie, a to i té elektrické, proto (i pro další důvody) se Swarovski stěhuje do rakouských Tyrol (Wattens), kde se přímo na řece Inn nachází vodní elektrárna.

Swarovski si střeží své tajemství

Výroba v Tyrolsku, do které se zapojili i všichni tři Swarovského synové, je závislá na jediné české surovině: sklu. Rodina proto zahájila výstavbu vlastní sklárny a produkuje od roku 1913 krystaly prvotřídní kvality v obrovském množství do celého světa. Své tajemství výroby vlastního skla si od té doby ale drží pevně pod pokličkou. Aby ne, když je dosud nikdo nedokázal napodobit.

Daniel Swarovski zemřel ve věku 94 let v roce 1956 a firmu převzal jeho syn. Ve stejném roce uvedli na trh kámen s označením Aurora Borealis, ten byl vyroben speciální technikou, díky čemuž se třpytí různými barvami. Nejen z toho důvody se začal používat při výrobě křišťálových lustrů, čímž se Swarovského krystaly opět proslavily po celém světě. 

V soušasnosti najdete krystaly nejen v klasických špercích, jako jsou náušnice, náhrdelníky, prsteny, brože, ale také v dalších módních doplňcích, např. pilníky na nehty. Swarovského krystaly jsou také hojně využívány světovými módními návrháři, od Christiana Diora, přes Coco Chanel, Versaceho, Louise Vuittona po Jeana Paula Gaultiera. A tak můžete tyto jedinešné krystaly najít na luxusních kabelkách, hodinkách, svatebních šatech, ale i mobilních telefonech

Unikátní stříbrný prsten s krystaly Swarovski kytkaVýrazný prsten posetý Swarovskiho krystalyRomantický prsten se Swarovskiho krystaly ve tvaru kytičky

Proč jsou krystaly Swarovski tak třpytivé?

Křišťálové sklo, které firma Swarovski používá, je obohaceno o oxid olovnatý (údajně 32 %). Olovnatý křišťál se přibližuje vlastnostem horského křišťálu, který má vysoký index lomu, a proto se více blýská i při horších světelných podmínkách. Když se tento křišťál správně vybrousí a povrchově upraví, docílí se ještě lepšího třpytu, lesku a záře. Přesně tyto tři vlastnosti splňují krystaly Swarovski: exkluzivní materiál, unikátní brus a speciální povrchová úprava.

Rozdíl mezi obyčejnými krystaly a krystaly Swarovski je pak vidět na první pohled. Není tedy divu, že se Swarovski tolik proslavil ve světě šperků a později i na poli originálních skleněných figurek. Swarovski krystaly můžete obdivovat v muzeu ve Wattens anebo...

Krystaly Swarovski u vás doma

Pokud jste si z naší nabídky nevybrali a toužíte po svém šperku s blyštivými krystaly Swarovski, můžete si u nás nechat vyrobit šperk na zakázku. Vyjdeme vstříc vašim požadavkům a vytvoříme pro vás jedinečný šperk s těmito slovutnými křištály.

ZABLÝSKNĚTE SE I VY SVÝM ZÁŘIVÝM ŠPERKEM

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací