Sametovou revoluci přináší perleťové šperky
Perleť je něžná a sametová svým vzhledem. O tom není pochyby. Proto se nemůžeme divit, že dávno přinesla sametovou revoluci na poli šperkařství a přinese jí možná dnes i do vaší šperkovnice. Revoluce je to něžná, nenásilná a ve znamení módních, nikoli politických změn. Místo pádu komunistického režimu odpadnou jen stereotypy a staré zvyky v odívání a nahradí je svěží něžný dech ve všech odstínech modři i bělu.
Barvy perleti přecházejí od modré, fialové, zelené, zlatohnědé až po bělostnou, mléčně až smetanově bílou, červenou nebo vyloženě duhovou. Všechny odstíny perleti tvoří přírodní umělecké dílo, jedinečné a nenapodobitelné! Oblíbené také ve špercích, protože žádný kousek perleti nemůže být totožný s druhým, stejně jako žádný otisk prstu. Příroda je v tomto dokonalá. Číní tak dokonalým pak i každý perleťový šperk.
Prsteny s perleťovými pásky
Výrazné prsteny ve svém zdobném těle nabízejí větší prostor, takže se do nich vedle drobných perleťových kamínků a slziček vkládají celé pásky perleti. Společně s drahým kovem může pak perleť tvořit různé geometrické obrazce, jako např. u stříbrného prstenu oválu se čtverečky perleti. Pokud vás fascinuje duhová či bílá barva perleti samotné, nepřerušuje se ani zlatým či stříbrným lemováním. Triumfem ale nade vše zůstávají perleťoví motýlci – takový motýlek vám z ruky neuletí.
Luxusní perleťový náhrdelník
Málokterý náhrdelník je vykládán perletí v každém svém článku řetízku. Takový skvost představuje designově čistý, jednoduchý a elegantní náhrdelník s bělostnou perletí. Krásnou bílou perletí oslňuje i vkusný náhrdelník ze žlutého zlata s perleťovou plackou. Perleť zahalí do svého sametového hávu každou nositelku. Je to znáka elegance a vytříbeného vkusu. I s perletí jde ovšem udělat roztomilý šperk: Co třeba stříbrný přívěsek s perleťovým medvídkem?
Jak se dostala perleť ke šperkům
Perleť je krystalický tvrdý přírodní materiál, který se nachází uvnitř schránek drobných měkkýšů, tedy v lasturách mlžů, vodních bezobratlých živočichů. Pochází z živého tvora, proto jej označují za biominerál, jehož barvu určuje druh perlorodky. Právě těchto neuvěřitelných barev si nelze povšimout. Jsou to zejména duhové odstíny, které své nálezce oslňují již tisíciletí a které perleť dostaly nejen na krk mocných panovníků a panovnic.
Pro první zmínku o perleti vsazené do šperků bychom prý dokonce museli jít 4 tisíciletí nazpět časem do staročínské knihy Shu King (z 23. století př. n. l.) a pak ještě např. do hrobek ze starého Epypta. Perleť byla božským znamením. Kromě šperkařství obsadila své místo při indiánských rituálech z Nového Zélandu, ve středověku si ji rytíři nosili na bojiště jako amulet pro štěstí, dnes ji najdeme pro její tvrdost a výdrž kromě šperků také v nábytku a dekoracích všeho druhu.
V čem spočívá síla perleti?
- Chrání před neštěstím, odráží od člověka všechny katastrofy a zbavuje ho závislostí.
- Posiluje zdraví: nervový systém, svaly a kosti; mírní horečky, bolesti břicha, pálení žáhy, zahání záněty a alergie.
- Podporuje intuici, moudrost, citlivost mysli i smyslů (bystří zrak).
- Je talismanem těhotenství, porodu a mateřství.
- Atrologicky patří k blížencům, rybám, vahám a kozorohovi.
Zajímavost
Perleťové šperky používali již zmínění novozélandští indiáni při svatbách. Třeba i vám se bude hodit nějaký perleťový šperk na svatbu.