Růžové či červené zlato
Nesmrtelná zlatá klasika v inovativním hávu. Zlato má kromě svého puncu luxusu další řadu výhod, díky kterým zůstane navždy oblíbeným materiálem šperků pro ženy. Kdo však zatouží po něčem zajímavějším, než je standardní materiál, může se oddat romantickým tónům růžovočervených variant zlatých šperků.
Je to vůbec pravé zlato?
Šperky ze zlata, kterému se říká růžové či červené, získávají svůj zajímavý odstín díky příměsi mědi. Neznamená to ale, že jsou méně cenné než varianty ze zlata žlutého. Ukážeme si, jak to vlastně s barevností zlatých slitin pro výrobu šperků je:
Žluté zlato – v této podobě je zlato pro výrobu šperků nejčastější, mnohými je taky považováno za jediné „správné“ zlato. Ale ani v tomto případě se nejedná o čisté zlato bez příměsí, zlato bez příměsí by bylo příliš měkké, proto se k výrobě šperků používá slitina zlata, kde jsou přidány například stříbro a měď. Poměry se mohou různě lišit, záleží i na tom, jaký odstín chce zlatník docílit. Proto máme i ve žlutém zlatě šperky v mnoha odstínech od sytě žluté po jemně zlatavou.
Bílé zlato – do bílého zlata se přimíchávají kovy, které dokážou výslednou slitinu zabarvit do stříbrné/bílé barvy. K tomu se používá samozřejmě stříbro, pak také zinek, nikl nebo další kovy. Protože jsou důležité i jiné vlastnosti materiálu než barva, v případě, že výsledná směs není dost bílá, používá se povrchová úprava pokovováním rhodiem.
Červené (růžové) zlato – této barvy zlata se docílí díky příměsi mědi. Množství mědi pak určuje nejenom sytost růžového odstínu, ale i tvrdost materiálu, a tedy i šperku. Přesto, že měď přidává materiálu v jeho vlastnostech na tvrdosti a odolnosti, na pohled jej naopak činím něžnějším a romantičtějším.
Ryzost je to, co rozhoduje
Zlato bychom vždy měli hodnotit podle jeho ryzosti, která se vyjadřuje v karátech. Pokud máme tedy šperk z 14karátového zlata, je stejně ryzí ve všech svých barevných variantách. Čím více má zlato karátů, tím větší je jeho ryzost a samozřejmě je tím vyšší i jeho cena. Další věcí ale je, že čím více je zlato ryzí, tím je také měkčí a je náchylnější k poškození. V případě, že chcete sobě nebo někomu jinému pořídit zlatý šperk na každodenní nošení, je asi lépe zvolit méně karátů, takový šperk je odolnější. Když zvolíte více karátů, je vhodné být na šperk mnohem opatrnější a třeba jej nosit jen na speciální příležitosti.
Pokud se vám tedy zalíbil šperk z méně tradičního červeného zlata, teď už víte, že se nejedná o žádnou nižší kategorii, a můžete si tak vybrat zlatý šperk podle vašich představ. Zlaté šperky všech barev totiž stojí při stejné ryzosti a zpracování stejně, protože rozhoduje podíl zlata. Případnou rozdílnou cenu pak způsobuje náročnost techniky zpracování či vsazené kameny.
A ještě jedna informace pro potenciální milovníky červeného zlata. Díky přidané mědi, která dodává i kýženou tvrdost, jsou šperky v této barevné variantě odolnější než jejich protějšky v bílém a žlutém zlatě.