Půvab velkého zirkonu
Jeden velký zirkon – jedna velká báseň. Půvab jednobarevného velkého zirkonu spočívá v jeho celistvosti, nápadnosti a velkorysém charakteru. Velký kámen skrývá v sobě obrovskou přitažlivost.
Zirkon je minerál?
Křemičitan zirkoničitý (zirkon) je skutečně přírodní minerál. Tvrdost takového zirkonu se ale pohybuje kolem čísla 7,5 na stupnici od 0 do 10. Do šperků se příliš nepoužívá, protože je dosti křehký. Proto se dává přednost synteticky vyrobenému zirkonu, tedy chemické sloučenině v široké paletě barev s tvrdostí 8,5, dokonale čirou barvou a optickou bezchybností. Tu ostatně můžete ohodnotit sami.
Na první pohled nerozeznáte od diamatu
Když si dáte dva šperky vedle sebe, jeden s diamantem, druhý se zirkonem, vypadají naprosto stejně, co se týče vzhledu. Pro úplnost připomínáme, že taktéž k nerozeznání od briliantu, což je jen vybroušený diamant. Zásadní rozdíl je pouze v ceně a čase. Zatímco pravý diamant či briliant nestárne, protože jeho tvrdost je celých 10 a je nejodolnější, zirkon, „umělý diamant“, je náchylnější vůči opotřebení a může během několika let ztrácet svůj třpyt a lesk. To se u extrémně tvrdého diamantu stát prostě nemůže. Proto především u zásnubních či snubních prstenů s brilianty, které se nosí celý život, nemá význam šetřit.
Naopak šperky se zirkony měníme podle nálady a ošacení a jednoduše jich chceme mít doma ve šperkovnici vícero. K večerní róbě a na plesy se hodí výrazné třpytivé velké zirkony, ke kabelce a botám stejně barevný zirkon, do města, do práce či do školy něco méně nápadného. Jednou šperky krátké, podruhé dlouhé, potřetí kulaté, hranaté, bílé, barevné, stříbrné, zlaté, hravé, veselé..., prostě pokaždé jiné, a tedy levné.
Levný neznamená špatný
Syntetické kameny vzniklé v laboratoři při teplotě 2750 stupňů Celsia jsou v podstatě tytéž chemické sloučeniny jako přírodní zirkony, jen nevnikaly dlouhá staletí v přírodě. I pravý diamant má v sobě různé rýhy, praskliny, inkluze či nedostatky. V laboratoři s nynější technologickou vyspělostí vlastně vznikají dokonalejší zirkony než v přírodě.
Říká se jim kubické, mají dokonalý tvar, čirost i třpyt. Jsou levnější, barevnější a dostupnější alternativou drahých kamenů. Kubický zirkon, krystalická forma oxidu zirkoničitého, má pestré barvy a tvrdost jako rubín a safír. Index lomu světla se pohybuje od 1,93 do 1,98, což se blíží indexu diamatu 2,42. I svou jiskřivostí tedy předčí přírodní zirkon.
Na velikosti záleží
Velký kámen dovává šperku na exkluzivnosti. V přívěsku na krk mají zlatníci nejvíce volnou ruku a mohou si dovolit experimentovat. Tak jednoduché to ale není u prstýnků a náušnic. Prsten s velkým kamenem má krášlit ženu či muže, nikoli zatěžovat ruku či zavazet při manipulaci a oblékání. Nadto zirkon má pevně držet. Musí být tedy správně ve šperku umístěn a zachycen. Velký zirkon proto obklopuje vrstva zlata či stříbra nebo ještě řada menším zirkonů zapuštěných do drahého kovu.