Muzea šperků

01. 11. 2023

Muzea šperků jsou skvelou inspirací i pro výtvory zlatníků.Nosíte rádi šperky a zajímá vás jejich historie? Chcete se dozvědět, jakou úlohu hrály šperky v životě lidí v různých zemích? Rádi byste viděli, jaké šperky byly populární za dávných časů a jaké jsou oblíbené dnes?

Navštivte některé ze zajímavých muzeí šperků z této nabídky:

Jewel House, Tower of London

Pokud vás zajímají královské šperky, zavítejte do Jewel House aneb britské pokladnice. Ta sídlí v Toweru ve Waterloo Block, tedy v bývalých kasárnách, a jsou zde uloženy britské korunovační klenoty. Ty byly rozmístěny v různých částech věže od 14. století po sérii úspěšných a neúspěšných krádeží ve Westminsterském opatství. Např. v roce 1671 plukovník Thomas Blood přemohl strážce, svázal ho a s pomocí tří kompliců uprchl i s korunovačními klenoty, přičemž na útěku ztratil žezlo a korunu. Byl chycen a král Karel II. mu udělil milost, snad za jeho odvahu. Poté se ochrana klenotů zpřísnila. Návštěvníci klenotnice byli ve věži zavřeni a bylo jim umožněno klenoty obdivovat jen z dálky.

Jewel House byl několikrát přemístěn, až byl v roce 1994 otevřen královnou Alžbětou II. nový Jewel House s nejvyšším možným zabezpečením. Dnes tato sbírka činí více než 100 předmětů (z toho šest jsou koruny), 23 578 diamantů, rubínů, smaragdů a safírů. Ty jsou osvětleny špičkovými optickými vlákny a spočívají na francouzském sametu. Asi nejznámější je diamant Koh-i-noor, původem z Indie, který se vystřídal v centru hned několika královských korun.

Lapače snů s tyrkysemLouvre, Paříž

Šperky nesmějí chybět ani v jednom z nejznámějších muzeí umění na světě, kterým je francouzský Louvre. Ten vystavuje přes 35 tisíc exponátů od pravěku po 19. století v sedmi odděleních: Egyptské starožitnosti, Stará antická a orientální keramika, Řecké a římské starožitnosti, Malby, kresby, mědirytiny – XIII. – XIX. století, Skulptury středověku, renesance a moderní doby, Malé umělecké předměty světové historie a Námořnictví a etnografie. Každé oddělení má svého správce, který řídí tým znalců, konzervátorů a historiků umění.

Jsou tu k vidění šperky z Blízkého východu, starověkého Řecka, Říma a Egypta, ale také klenoty ze soukromých sbírek starých francouzských rodů. Za zmínku určitě stojí jedinečná souprava večerních šperků dam rodu Orléans. Ta se skládá z diadému, náhrdelníku, páru náušnic, dvou malých a jedné velké brože, přičemž každý z těchto šperků obsahuje modré safíry ze Srí Lanky a diamanty vsazené do zlata. Jejich podoba pak byla několikrát upravována a měněna pro osobní potřeby jejich majitelek.

Historie lapačů snů se pojí už s dávnými dobami Indiánů.

Schmuckmuseum, Pforzheim

Pokud nechcete jet daleko, můžete navštívit muzeum šperků u našich německých sousedů. Jedná se o unikátní muzeum historie šperků od starověku po současnost, protože zároveň slouží i jako galerie pro výstavy současných šperkařů.

Muzeum sídlí v moderním, architektonicky zajímavém kulturním centru Reuchlinhaus. Vystavuje dva tisíce exponátů pro ukázku bohaté rozmanitosti šperků vytvořených v průběhu pěti tisíciletí. Díky speciálním výstavám, které se zaměřuji na konkrétní období, materiál, historii, je nabídka muzea zajímavá i pro opakované návštěvy.

Ze všech můžeme zmínit zlatý náramek, který znázorňuje dva propletené hady jako vypodobení prvního hrdinského činu bájného Herákla. Ten podle pověstí už v kolébce zabil dva hady. Tento náramek pochází z helénistického období 3. – 2. století před naším letopočtem.

Stříbrný prsten s kameny Swarovski. Swarovski components šperky rozzáří. Třpytivý styl. Swarovski Kristallwelten, Wattens

Daleko není ani areál Krystalové světy Swarovski v Rakousku. Pokud toužíte po dechberoucím zážitku, fantastické hře se světlem, nenechte si ujít návštěvu tohoto parku. Ten vznikl při příležitosti stého výročí existence firmy Swarovski v roce 1995. Jejím autorem je multimediální umělec André Heller. K dokonalosti přivedené vnější i vnitřní prostory celého objektu zaujmou důkladným propracováním i těch nejmenších detailů.

Instalace krystalů od umělců z celého světa jsou rozmístěny v sedmnácti místnostech a pro větší prožitek jsou doplněny světelnými a zvukovými efekty. Tematicky konzistentní je i exteriér okolního parku s krystaly spojenými sochami a krajinnými prvky. Zavítejte tam a nechte se okouzlit jiskřivým Křišťálovým oblakem nad Vodní hladinou nebo prožijte v herní věži na čtyřech patrech hru všemi smysly.

To vše doplňuje ještě kulinářská třešnička na krystalovém dortu v podobě kavárny a restaurace Daniels Kristallwelten, kde si můžete vychutnat nejen mezinárodní a sezónní kuchyni, ale také vybrané sladké pečivo.

Krystaly Swarovski patří dlouhodobě mezí oblíbené komponenty šperků.

Další zajímavá muzea se šperky:

Světové muzeum šperků v Soulu (Jižní Korea)

Královské muzeum šperků v Alexandrii (Egypt)

Kremelská zbrojnice v Moskvě (Rusko)

DOSTALI JSTE CHUŤ NA ŠPERKY S KAMENY A MINERÁLY?

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací