Legendární královské šperky
Baví vás sledovat nejnovější zprávy ze světa královských rodin? Zajímají vás povedené outfity vévodkyně Kate a jiných královských příslušnic? A víte něco o špercích, které tyto outfity doprovázejí?
Mnohé z nich totiž patří do královských pokladnic již stovky let a nesou s sebou zajímavou historii. Ty nejzajímavější jsme pro vás vybrali.
Brož prince Alberta
V roce 1840 nechal princ Albert Sasko-Kobursko-Gothajský vytvořit pro svou nastávající manželku, královnu Viktorii, šperk u britského klenotníka Garrarda. Působivá safírová brož s diamantovým rámováním, kterou jí daroval den před svatbou, královnu natolik okouzlila, že si ji vzala ve svůj svatební den a doplnila jí své svatební šaty.
Během svého života získala královna Viktorie spoustu šperků, ale tato brož zůstala její nejoblíbenější. Proto ho ve své vůli označila za dědictví koruny, měla tedy vždy patřit panujícímu monarchovi. A bylo to tak, nosila jej jak Alexandra Dánská, tak Alžběta i současná královna Alžběta II. I ta si tento šperk velmi oblíbila a nosila jej na mnoha společenských příležitostech, např. na křtinách prince Williama.
Buďte jako královna, naučte se nosit brože jako vkusný doplněk.
Zásnubní prsten Kate Middletonové
Výsostné postavení safírové brože mělo vliv i na další velmi důležitý šperk britské královské rodiny. Stala se totiž předlohou pro výrobu snubního prstenu Lady Diany. Princ Charles následoval příkladu svého předchůdce prince Alberta a nechal prsten vyrobit na míru v klenotnictví Garrard.
Když Diana v roce 1997 tragicky zahynula, prsten připadl rodině z Walesu. Bývalý komorník princezny Diany Paul Burrell prozradil, že prsten po smrti matky připadl princi Harrymu. Princ William si vybral zlaté náramkové hodinky Cartier.
Poté, co se William zamiloval do Kate a rozhodl se ji požádat o ruku, princ Harry mu tento prsten přenechal. Kate ho dostala 23. listopadu 2010 a v dubnu 2011 se konala královská svatba. Před čtyřiceti lety byla hodnota zásnubního prstenu odhadována na 850 tisíc korun, o 29 let později při zásnubách prince Williama a Kate Middletonové už měl hodnotu 2,5 milionů korun. Dnes je jeho hodnota nevyčíslitelná.
Nechte se inspirovat královskou historií.
Diamantová tiára
Jinak známá jako Vladimírova tiára, podle Vladimíra, syna Alexandra II., který ji nechal vyrobit v roce 1874 pro svou ženu Marii Pavlovnu. Vyrobili ji v dílně dvorního carského klenotníka Bolina. Šperk je tvořen patnácti diamantovými kruhy, které jsou doplněny perlami, ty se dají nahradit smaragdy.
Vévodkyně Maria Pavlovna byla v roce 1918 nucena uprchnout z Petrohradu, ukryla tiáru před bolševiky v paláci. Po nějaké době prozradila své tajemství blízkému příteli, který byl příslušníkem britské tajné služby, a tomu se podařilo šperk najít a tajně vyvézt z Ruska. Maria Pavlovna umřela v roce 1920 a před svou smrtí rozdělila všechny zachráněné šperky mezi své děti.
Tuto tiáru dostala Jelena Vladimírovna, provdaná za Nicholase, řeckého a dánského prince. Jelena všechny své šperky prodala, aby podpořila svého muže, a tiáru od ní koupila britská královna Mary za dvacet osm tisíc liber (dnes by to bylo téměř 35 milionů korun). Po královně Mary šperk zdědila Alžběta II.
Tiára Dívek z Velké Británie a Irska
V jejím vzniku se opět objevuje jméno módního domu Garrad, který ji vyrobil v roce 1893. Původně tiára obsahovala ještě třináct perel na samém vrchu korunky, ty ale byly v roce 1914 nahrazeny brilianty. Tyto odstraněné perly pak byly přidány do designu další legendární tiáry „Lover´s knotׅ“.
Původně to byl svatební dar pro princeznu Marii, pozdější královnu, a ta ji darovala jako svatební dar královně Alžbětě II. Současná britská panovnice tuto korunku nosí velmi často a je v ní vyobrazena i na britských bankovkách, mincích a známkách.
Kamejová tiára
Švédská královská rodina vlastní jedny z nejstarších šperků na světě. Tato tiára byla vyhotovena v roce 1809 pro francouzskou císařovnu Joséphine od jejího muže Napoleona. Kameje, reliéf vyrytý či vybroušený z polodrahokamu, skla nebo mušle, byly tehdy ve velké oblibě.
Tuto tiáru tvoří sedm kamejí, které vznikly nezávisle na sobě a zřejmě také v různých dobách. Mají odlišnou velikost i barvu. K tiáře patří i náušnice, náhrdelník, brož a náramky, vše z kamejí.
Šperk do Švédska přivezla Joséphine z Leuchtenbergu, vnučka císařovny, která se zde provdala za švédského a norského krále Oskara I. Od své matky Sibylly ji pak obdržel současný král Carl XVI. Gustaf pro svou nastávající ženu Silvii.
I díky ní se tato kamejová tiára stala tradiční svatební ozdobou švédských královských nevěst, tedy i korunní princezny Victorie.
Květinová tiára
S touto tiárou zavítáme do španělské královské rodiny, která vlastní okouzlující čelenku ze zlata a stříbra, zdobenou diamanty sestavenými do tvaru květů. Tu daroval španělské královně Sofii „jménem španělského lidu“ fašistický diktátor Francisco Franco u příležitosti její svatby s králem Juanem Carlosem.
Šperk nebyl v královské rodině poprvé. V roce 1874 ho nechal vyrobit španělský král Alfonso XII. pro svou druhou manželku, rakouskou arcivévodkyni Marii Christinu, jako svatební dar. O tuto korunku však královská rodina poměrně brzy přišla, načež vystřídala různé majitele, až skončila ve vlastnictví klenotnictví Aldao. A tam ji koupil Franco.
Další zajímavostí květinové tiáry je její „rozložitelnost“. Ústřední květinový motiv je možné vyjmout a nosit jako brož a zbytek může sloužit jako náhrdelník.
Sedmikrásková korunka
I norská královská rodina se pyšní vzácnými klenoty. Mezi ně patří například tato drobná korunka, která je posázená diamanty do tvaru sedmikrásek.
Byla zřejmě vyrobena v Londýně okolo roku 1910. V roce 2001 ji koupila královská rodina pro příležitost svatby korunního prince Haakona a princenzny Matte-Marit. Její vintage vzhled odráží norský smysl pro minimalismus.
Tato korunka se v roce 1999 objevila ve filmu Ideální manžel na hlavě herečky Cate Blanchett. Byla tehdy zapůjčena pro natáčení britským klenotnickým domem Garrard, který byl jejím vlastníkem.
Nezapomeňte, nepotřebujete korunku, abyste se díky šperkům cítila jako královna. Vhodně zvolený šperk může váš outfit povznést až do královských výšin!