Hessonit na impotenci
Medově žluté kameny – hessonity neboli žluté granáty – prý pomáhají s neplodností a impotencí. Nebo raději už/ještě DĚTI ne? Pak vás možná trápí štítná žláza a její hypofunkce nebo hyperfunkce. Hessonit sice léky na nižší či vyšší produkci hormonů nenahradí, ale umí ji harmonizovat. Navíc přináší sebeúctu a probouzí intuici, které podle alternativní medicíny s onemocněním štítné žlázy úzce souvisí.
Přírodní kámen noste ve šperku
Žlutý granát se již osm staletí objevuje ve špercích na krku, ruce či v uších. Dokonce se vkládal i na hlavu do královských korun, ale tam mu silně konkurovali jeho „bratříčci“ – granáty sytě červené barvy. Měl už tehdy drahý broušený kámen co dočinění s možností plodit královské potomky? To se nedovíme, ale vložit hessonit (nebo také hesonit) do šperku je elegantní způsob, jak jej mít stále u sebe a iniciovat tak příznivé změny v našem těle či mysli.
Náramné náramky
Aby se síla a krása drahocenné odrůdy granátu znásobila, vložili jsme hesonit žlutooranžové až hnědočervené barvy do kruhu s dalšími drahokamy. Tvoří tak lehounké, svěží a rozkvetlé náramky, které se dají snadno sundavat či variovat. V takové kombinaci přinášejí barevnou a světlou náladu i do našeho života.
Hésson nebyl zrovna hezoun
Hesonit je odrůdou grosulátu, tj. vápenatohlinitého granátu. A právě příslušnost do rodiny granátu mu nepřinesl štěstí v jeho pojmenování. Hésson totiž řecky neznamená hezoun, ale méněcenný či horší. Není se čemu divit, když byl od svého zrození (spíše nalezení) vždy srovnáván se smaragdově zelenými, krvavě rudými či černočernými bratry. Se svou medově žlutou barvou stál v pozadí. Nádherné hesonity ale pocházejí z Itálie z údolí Val di Ala, ze štěrků na Srí Lance, z Mosambiku, stejně jako z Čech. U nás se schoval v Jeseníkách do lokalit Vycpálkův lom a Boží hora nebo do Moravských Bránic či u Chebu do Hazlova. V kontaktu vyvřelin s vápenitými horninami získal až hedvábný lesk. Najdeme jej ale i v matu či skelnaté podobě.
Ostatní drahé kameny do žluta
Žluté šperky se tak často nevidí, a tím jsou vzácnější. Dokážou ale rozzářit a ozvlášnit dámskou róbu či outfit všedního dne. Tygří oko vyniká žlutými lesklými pruhy v hěndém podkladu, jantar zase žlutou až ohnivou barvou. Žlutým šperkem par excellence je ovšem zářivý chalcedon na obrázku uprostřed, což je krystalická odrůda křemene stejně jako citrín v zlatém peříčku.