Náramky a prsteny z kombinovaného zlata
Svěží vánek v šatníku už možná zavál, teď je ale řada na šperkovnici. Možná je to už odjakživa vaše zlatá pokladnice, ale všimněte si, jestli na vás září žlutě, nebo bíle. Věšinou ji vedeme monotónně v jedné barvě, protože jsme tak byli zvyklí nebo jsme se báli experimentovat. Zkuste ji ale osvěžit něčím, co si zaslouží zvláštní pozornost. Začíná se dobře od ruky, kam se sami podíváte na šperk kdykoli i bez zrcadla. Takto hravě a rychle zjistíte, jestli si vás „melírované zlatokrásky“ v podobě náramků či prstenů získají.
Jeden za všechny...
Sundejte všechny prsteny a vložte na něj jeden unikát. Prsten z kombinovaného zlata si totiž zaslouží prim. Je dostatečně okatý, výrazný a dominantní, žádá si sólo. Nepotřebuje žádné druhé housle, kontru ani basu. Tím, že se v něm potkávají dvě barvy zlata, ho není vhodné již doplňovat. Spíše to ruší celkový velkolepý dojem.
Možná je na vás kombinace žlutého a bílého zlata příliš. Rozhazuje to jednodu, čistotu a ladnost. Jenže ne každý den je ve znamení dokonalého sladění. Někdy potřebujeme rozbít totální uhlazenost, fádnost, monotónnost a stereotyp. Přesně to umí prsteny z kombinovaného zlata. Jsou plné ve tvaru, oslňující ve vzhledu. Hovoří prostě samy za sebe...
Inspirujte se našimi nápaditými a originálními prsteny v kombinaci žlutého a bílého zlata:
Je bílé zlato méně kvalitní než žluté?
Na svět sice bílé zlato přišlo až po zlatém, ale rozhodně tím není méně kvalitní. Bílé barvy zlata se dosahuje pouze užitím jiným složením slitin kovů než u žluté barvy. Nejvyšší podíl ve slitině má u obou barev zlata sice vždy ryzí zlato, ale zbytekje odlišný
Žluté barvy zlata se dosahuje obsahem stopobých prvků stříbra, mědi, zinku. V bílém zlatě ale najdeme zejména palladium a platu. Samozřejmě ještě záleží na podílech ryzího zlata a ostatních kovů. Trvalo v podstatě velmi dlouho, než nové technologie dovolily změnit barvu žlutou na bílou. Zrod bílého zalta se totiž datuje až do dvacátého století.
Proč jsou tedy prsteny z bílého zlata většinou dražší?
Neplatí to obecně, protože vždy ještě záleží na gramáži prstenu samotného – stačí
porovnat tentýž prsten z bílého a prsten ze žlutého zlata. S různými cenami se ale setkáváme, protože bílé zlato se se svým pozdějším zrozením stalo atraktivnější. Dříve s tím souvisela dražší technologie výroby, dnes je to spíše módnost. I v České republice trend v prodeji neustále stoupá.
Laik ale na první pohled nepozná, jestli je prsten z bílého zlata nebo ze stříbra, odborník ale potěžká a ví. Stříbrný prsten je oproti zlatému výrazně lehčí, asi o polovinu. Speciálně prsteny z bílého zlata se často osazují drahými kameny či brilianty, proto jejich cena stoupá úměrně i podle ozdoby. Buďte ale obezřetní a vždy zkontrolujte puncovní označení daného šperku. Rozdíl ceny mezi bílým zlatem a stříbrem je opravdu markantní.